Historie klubu

Když se řekne “historie”, člověku se vybaví sled událostí, které proběhly v určitém časovém období. I ochozská kopaná má za sebou hezkou řadu let a bohatou historii. Vše započalo ve třicátých letech dvacátého století, kdy parta mladých nadšenců z tehdejších tělocvičných jednot Sokol a Orel netrpělivě očekávala, až budou podruhé posečeny louky v okolí vesnice. Rychle postavili branky, nalajnovali hřiště a konečně se mohl hrát fotbal. Soupeři byli i z okolních vesnic, a tak se bojovalo nejen o sportovní čest, ale i dobré jméno obou tehdy samostatných vesnic Obcí a Ochoze.

Snahy o vybudování vlastního hřiště pro kopanou dozrály na počátku padesátých let minulého století. Po zdlouhavých jednáních s majiteli pozemků bylo dosaženo uvolnění příslušných parcel a v části Za Oborou mohlo být započato se zemními pracemi. Hráči, funkcionáři a příznivci pak v roce 1953 hřiště brigádnicky dokončili a vytvořili tak krásné zázemí nejen ochozské kopané a sportu.

Postupem času bylo hřiště zatravněno a v letech 1964 - 1966 byly postaveny kabiny. Tím skončily stavební práce a mohlo pokračovat úsilí o dobrou reprezentaci obce v brněnském okrese.

Další etapa historie ochozského sportoviště započala v roce 2005, kdy se podařilo financovat rekultivaci travnaté plochy hřiště. Také díky maximální snaze našich fotbalových seniorů a úspěšným snahám o získání finančních dotací z Jihomoravského kraje se podařilo vybudovat zábradlí kolem hrací plochy a zhotovit síťové zábrany za oběma brankami. Vyrobeny byly také nové lavičky pro naše fanoušky, úspěšně jsme financovali instalaci nového automatického zavlažování a po dlouhých padesáti letech se podařilo díky investici obce rekonstruovat již zastaralou a kapacitně nevyhovující budovu kabin. Tím se zakončilo dlouhé novodobé úsilí o modernizaci celého sportovního areálu.

Věříme, že stejně tak, jako budova nových kabin, stojíme i my na pevných a původních základech snahy o rozvoj sportu v naší obci.

Děkujeme všem, kteří věnovali svůj čas rozvoji kopané v Ochozi u Brna a kteří tuto symbolickou pochodeň přinesli přes práh 21. století. Našim následovníkům v oddíle kopané a sportovně založené mládeži přejeme úspěšné pokračování na této cestě, aby i jejich sportovní výkony byly důstojnou reprezentací Tělovýchovné jednoty a Ochoze u Brna vůbec. Jsou to přece pisatelé další kapitoly v historii ochozské kopané.

Historické mezníky

Od počátku 30. let do 1953 – hrály se přátelské zápasy na loukách Pod Hádkem, pod kostelem, u Zdechova, u Kaniček – vždy až po sklizni otav (září, říjen). Někteří Ochozáci hráli závodně v Řícmanicích a Babicích.

1953 – po velkém úsilí mnoha nadšenců bylo zbudováno hřiště za Oborou a začala nová historická etapa

1953 až 1964 – hrála se IV. třída a postupně se budovalo nové mužstvo z řad ochozské mládeže a v sezóně 1963 – 1964 se konečně podařil postup do III. třídy po vítězství 2:1 v předposledním kole v Tvarožné. V posledním kole jsme již slavili v nových rudých dresech postup vítězstvím nad Bílovicemi 6:1!

1964 – 1969 se trénovalo a budovalo! Postupně si někteří odbyli vojnu, trénovalo se tvrdě, v roce 1964 se začalo se stavbou kabin, které se dokončily v roce 1966 a potom se slavně v sezóně 1968/1969 postoupilo do okresního přeboru.  V této soutěži se s většími i menšími úspěchy (několikrát nám těsně unikl postup i sestup) pohyboval ochozský fotbal 16 let až do roku 1985, kdy se již po velké krizi sestoupilo do III. třídy.

A pak to bylo jak na houpačce :

1985 – 1988 - III. třída

1988 - 1989 - IV. třída

1989 - 1992 - III. třída

1992 - 2000 - IV. třída.

Krize vyvrcholila a v roce 2000 - 2001 došlo dokonce k přerušení činnosti ! Naštěstí se začalo po necelém roce nečinnosti tvořit nové mužstvo jak z bývalých ochozských hráčů, tak z hráčů brněnských mužstev pod vedením trenéra Jana Audyho st.

V sezóně 2001 - 2002 se jen díky horším vzájemným zápasům s Těšany nepostoupilo ze IV. třídy

2002 - 2003 - TJ Ochoz u Brna, oddíl kopané slaví 50. výročí založení. Mužstvo je v plné síle, suverénně prochází soutěží, když v jarní části neztratilo ani bod a postupujeme do III. třídy.

2003 – 2004 - III. třída  ‐ obnova mládežnické kopané v TJ Ochoz u Brna (po 20-ti letech)

2004 – 2005 - III. třída sestup do IV.A

2005 – 2006 - IV.A a postup do III.A , v létě posilujeme (vracejí se naši odchovanci) 2006 – 2007 - III.A a postup do okresního přeboru (na začátku sezony přebírá mužstvo nový trenér Zdeněk Jareš)

2007 – 2008 - okresní přebor